MÍT ČI NEMÍT VIDEO REKLAMU?

Existuje několik možností, jak se dostat k vašemu propagačnímu videu. Některé jsou (nebo se spíše zdají být) zdarma, některé jsou za poplatek. Kvalita se liší diametrálně a služby s tím spojené taktéž.

Proč je vůbec promo video dobrý nápad?

Videa v současné době hýbou světem Internetu. Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok – většina velkých hráčů na poli sociálních sítí zavedlo video formát do svých příspěvků. Video zabaví mnohem více než text nebo fotografie. Pokud je video dobré, lidé ho mezi sebou sdílejí a šíří se světem. Zde je několik zajímavých faktů o videu:
  • Výzkumy ukazují, že prodejní videa na vašich stránkách dokáží zvýšit konverze až o 80 %.
  • K dnešnímu dni se odhaduje, že až 85 % všeho na Internetu je video obsah.
  • Více než 75 % všech společností používá pro svou propagaci video.
  • Přes 70 % lidí (to znamená i vašich zákazníků) vnímá vaši značku pozitivněji poté, co shlédnou zajímavý video příspěvek o vaší značce.
  • Zahrnutí videa do newsletteru zvyšuje prokliky o 200 až 300 %.
  • Lidstvo tráví na Youtubu miliardu hodin denně. Z toho 78 % lidí sleduje videa každý týden.
To jsou opravdu silná čísla na to, aby se dala ignorovat. Co myslíte?

Existují možnosti, jak získat video zdarma?

„Živé“ video

To víte, že ano. Každý dnešní smartphone má v sobě kamerku s možností natáčet videa. Tak proč si ho nenatočit sami? Získáte přesně to, co chcete a zadarmo. Ale je tomu tak? Bohužel ne. Pokud se podíváte na hollywoodské produkce, mělo by vás zarazit několik věcí, které se svojí „kamerou“ rozhodně nezvládnete. Barevné podání výsledného filmu velice ovlivňuje pocit a dojem, který si zákazníci odnesou ze sledování vašeho videa. Samozřejmě základní úpravu sytosti barev a kontrastu dokážete udělat i v editačním softwaru zdarma na počítači. Nebo (nedej bože) můžete použít i barevné filtry třeba na Instagramu. Nic z toho však nikdy nedosáhne kvality záběrů, které jsou nasnímané profi kamerou a upravené v profi editačním programu.   Proč si tedy nepořídit tyto profi nástroje? Jednoduchá odpověď – cena! Pokud se neživíte točením videí, pak se vám investice do tohoto vybavení nemůže nikdy vyplatit – přeci jen elektrogenerátor asi také doma nemáte – prostě odebíráte elektřinu od odborníků, kteří vědí, co dělají, že? Dalším faktorem je nasvícení. Možná si říkáte, že když vyrazíte ven, když svítí sluníčko, tak pořídíte nádherné záběry. Tak to opravdu ne. Sluníčko je váš přítel, ale nepřítel zároveň. Pokud máte málo světla, tak je záběr plný digitálního šumu (i vlivem jednoduchosti kamery ve smartphonu). Pokud je sluníčko moc ostré, vykreslí vám na obličeji vašich „herců“ velmi ošklivé stíny, kterých se v postprodukci už nezbavíte. Opravdu profesionální produkce pak svítí i stíní zároveň. Tlumí moc silné Slunce a prosvětluje detaily, které by zapadly. Ano, svícení je prostě věda. A pokud jste již zkoušeli natáčet video z ruky, asi tušíte, že roztřesené záběry jsou to poslední, na co je váš zákazník zvědavý. Nutně potřebujete nějaký stabilizátor, který tlumí pohyby kamery. Herci jsou také zvláštní kapitolou. Vezmete prostě syna od sousedů a natočíte to s ním? Možná je nadaný, ale věřte nám, že herec a neherec se na výsledném dojmu opravdu poznají. A to bezpečně. Ještě se vám do natáčení videa chce?

Animované video

Animované video je velmi trendy. Můžete nakreslit cokoliv vás napadne – třeba krávu na Měsíci. Nebo cokoliv jiného, co není v realitě možné natočit. Taktéž nepotřebujete kameru, herce a svícení. Stačí vám kvalitní kreslící a animační nástroj. A v tom je ten problém. Málo z nás umí pěkně zpívat nebo krásně tančit. A stejně tak i krásně malovat. Je to prostě umělecká disciplína, kterou musíte ovládnout. Ne každý jo obdařen touto schopností. Jako vhodný (zdarma) nástroj pro kreslení pro účely videa můžeme doporučit třeba Inkscape (www.inscape.org). Pokud však nemáte s vektorovou grafikou zkušenosti, čeká vás celkem dlouhá a náročná cesta k jejímu ovládnutí. Nicméně na síti Youtube naleznete několik zajímavých tipů a rad, jak zvládnout i tento program. Ale něco namalovat nestačí. Jak to pak rozpohybovat? I k tomu existují programy, které jsou zcela zdarma – např. OpenToonz (https://opentoonz.github.io/e/). Opět vás ale čekají hodiny učení, zkoušení a neúspěchů. Stojí to za to?  

Měl bych si vytvoření videa zaplatit?

Určitě ano. Stejně jako si doma nevyrábíte vlastní auto, ale jdete si ho koupit do autosalonu; stejně jako si nevyřezáváte svůj vlastní nábytek nebo nepěstujete svoje vlastní obilí – není důvod nenechat i tuto vysoce profesionální práci na odbornících. Jaké výhody má placená spolupráce?
  • U většiny dodavatelů získáváte celý balíček služeb, tzn. kromě videa vám dodají i scénář, dabing a hudbu. Svůj záměr konzultujete s odborníky, kteří již před vaším projektem realizovali řadu jiných zakázek, a tak už vědí, co je dobrý nápad a co už ne.
  • Odborníci mají kontakty na vyškolené dabéry, které dají vašemu videu ten správný šmrnc.
  • Můžete se soustředit na důležitější věci ve vašem businessu než je kreslení neprofesionálních malůvek.
  • Výsledek bude rychleji, než když se budete o něco pokoušet sami.
Jaké jsou nevýhody Něco to stojí. Ano, to je asi jediná nevýhoda placené spolupráce – něco musíte zaplatit. Většina zákazníků se s tímto potýká docela těžce. Zkouší používat argumenty jako: „Proč bych vám měl platit? Budu vaše video používat a když se mě někdo zeptá, kdo mi ho dělal, řeknu, že vy. To bude pro vás reklama, že“ – Zkoušeli jste už někdy tento argument použít např. v autosalonu? „Proč si za to říkáte tolik peněz? Vždyť je to pro vás zábava ne? Není nemorální si za zábavu brát peníze?“ – pokud vás vaše práce nebaví, je nám vás líto. A pokud vás baví, není nemorální brát si za to plat? „Vy to máte hotové za chvilku. Pár čárek a je hotovo!“ – tak to opravdu není. Grafici se s vašimi kresbami „trápí“ dlouhé hodiny a pak nastupuje animátor, který to vše rozpohybuje a pak dabér, který to namluví a nejdříve scénárista připraví scénář a pak… je to prostě spousta lidí a spousta času, než je vaše video na světě. „Vy už s tím máte zkušenosti a já chci přeci jenom …“ – jak se ve větě objeví slovo „jenom“, většinou nastává problém. Nic není „jenom“. A i když to tak klientovi připadá, někdy je „jenom“ těžší než celovečerní film. Stručně řečeno, platit se nám, klientům, prostě nechce. Když pak na závěr celého kreativního procesu vidíme, jak krásně to dopadlo, už nás ty peníze tolik netrápí. Ale na začátku, to je panečku bolest. Většinou se klientů ptáme, jaký mají s videem záměr? Většinou jde o zvýšení zájmu zákazníků. A pokud se vám díky videu podaří zvýšit tržby třeba o 10v%, nevyplatí se to snad?  

Na co si dát pozor, když si nechám vyrobit video na zakázku?

Co by vás mělo zajímat na prvním místě, je licencování. Některý z výrobců videa vám nedá vůbec licenční ujednání. Jak pak máte vědět, pro jaké účely lze video použít? Zaplatili jste, a tak vám video patří? Ale kdepak. Tak jednoduchý výkon autorského práva není. Občanský zákoník přesně uvádí: „Licenční smlouvou poskytuje poskytovatel nabyvateli oprávnění k výkonu práva duševního vlastnictví (licenci) v ujednaném omezeném nebo neomezeném rozsahu a nabyvatel se zavazuje, není-li ujednáno jinak, poskytnout poskytovateli odměnu.“ Tudíž za sjednanou odměnu získáte určitý rozsah práv. Na jejich výčtu byste měli trvat. Není také zcela ojedinělou záležitostí, že vaše video umístěné na síť Youtube je zablokováno, kvůli špatně licencované hudbě. Pokud Youtube zjistí, že k hudbě ve vašem video existuje oprávněný vykonavatel autorských práv, video vám zablokuje. V licenčním ujednání si tedy dejte pozor, aby i hudba byla řádně ošetřena. V neposlední řadě si dejte pozor na to, kolikrát je video možné upravovat. Je zcela dobře možné, že video, které dostanete, zcela přesně neodpovídá vaší představě. Vznesete tedy připomínku a zjistíte, že ve smlouvě žádný nárok na opravu nemáte. Nebo se připouští pouze jedna oprava. Stručně řečeno, dávejte si pozor na svá práva.  

Proč si pro zhotovení videa vybrat studio 1Animace?

Jsme profesionální studio, které zhotovuje jak videa s živými herci, tak i animovaná videa – ve 2D nebo 3D. Máme ilustrátory, grafiky i scénáristy – zkrátka všechny odborníky, které budete potřebovat. Nabízíme ucelený balíček – scénář + storyboard + video. U nás si můžete zvolit z cenově přijatelných balíčků, kde si jistě každý vybere. Vše máme řádně licencované a ve smlouvě jasně uvádíme, že žádná část videa (ani obraz, hudba nebo hlas) neporušuje autorské právo. U nás za video platíte až tehdy, když jste s výsledkem na 100 % spokojeni. Máte neomezený počet pokusů připomínkovat výsledné video. Video upravujeme do té doby, než plně vyhovíme vašim očekáváním. Nebojíme se zákazníků zeptat, jak se jim videa od nás líbí a jaké s nimi mají úspěchy. 95 % zákazníků hodnotilo naší produkci 5 hvězdičkami z 5 možných. Velmi rychle reagujeme na vaše potřeby – video jsme vám schopni vyrobit i za 2 dny od podpisu smlouvy. Jsme naprosto transparentní – všechny podmínky a termíny předkládáme ve smlouvě. Nic neskrýváme. Podepisujeme s vámi smlouvu o dílo a licenční ujednání elektronickou cestou, bez zbytečného papírování. Vše je dopředu jasné. Máme nasmlouvané množství mužských i ženských dabérů a jsme schopni zajistit dabing i v cizím jazyce. Naši dabéři jsou rozhlasoví moderátoři nebo herci. Mají školené hlasy a na jejich projevu je to znát. Spolupracujeme s hudebním producentem, který vám dokáže vytvořit zvuk a hudbu na míru. Máme přístup do databáze nejrůznějších melodií od balad až po metal. Jsme schopni vám plně vyhovět. Dokážeme rozpohybovat i vaše vlastní postavičky a maskoty. Pokud nějakého maskota máte, proč ho nevyužít ve videu? I s tím si dokážeme poradit. My zkrátka víme, co ve video reklamě funguje. Děláme jen chytrou a zábavnou reklamu. Pojďme do toho společně! Více na www.1Animace.cz